Avtobus Shkup ↔ Tiranë

nga 2.089 L

Rehati në bord

Autobusët tanë janë të pajisur me ndenjëse të mëdha e të rehatshme, tualet, Wi-Fi dhe priza elektrike.
Shërbimet tona në bord

Rrjet i madh autobusësh

Zgjidh nga mbi 3000 destinacione udhëtimesh në 35 vende dhe zbulo Evropën me FlixBus.
Në rrjetin tonë

Udhëto në mënyrë ekologjike

Autobusët tanë janë vërtetuar miqsorë me mjedisin sepse çlirojnë nivel të ulët karboni në çdo kilometër për pasagjer.
Udhëtimi me autobus dhe mjedisi

Mbërri në kohë

Ne do të të çojmë në destinacion rehat dhe në kohë: 9 nga 10 autobusët tanë mbërrijnë në kohë.
Informacioni mbi itinerarin aktual

Në këtë faqe


Stacionet e autobusëve në Shkup

Ki parasysh: bileta do të përmbajë informacionet më të përditësuara të adresës.

Zbulo të gjitha destinacionet

Gjëra për të parë në Tiranë kur arrin nga Shkupi  

Mbi Tiranën 

Me një popullsi prej mbi 800,000 banorëve, Tiranë është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Shqipërisë. Tiranë është një qytet i njohur për kulturën dhe historinë e pasur, duke ofruar shumë mundësi për vizitorët. Këtu janë disa nga atraksionet dhe aktivitetet që nuk duhet të humbisni kur vizitoni këtë qytet të veçantë: 

 • Shëtitja në Piramidë: Piramida është një ndërtesë unike me një histori të veçantë. Sot ajo shfrytëzohet për ngjarje kulturore dhe artizanale. 
 • Muzeu Kombëtar i Historisë: Ky muze ofron një pasqyrë të pasur të historisë dhe kulturës shqiptare me ekspozita të ndryshme. 
 • Plazhet e Durrësit: Nëse dëshironi të shijoni bregdetin e Adriatikut, plazhet e Durrësit janë vetëm një shëtitje e shkurtër larg qytetit. 
 • Tregu i Krujës: Kruja është një qytet i vogël historik me një treg tradicional që ofron artizanat dhe produkte të tjera lokale. 
 • Sheshi Skënderbej: Sheshi kryesor i Tiranës është një vend i shkëlqyer për të shijuar kafenë dhe ushqimet tradicionale shqiptare në një ambient të bukur. 

Kultura dhe Historia e Tiranës  

Tirana është kryeqyteti i Shqipërisë dhe një qytet i pasur me histori dhe kulturë. Kjo qytet është një ndër destinacionet më të popullarizuara në Europë dhe ofron shumë për të eksploruar. Këtu janë disa fakte të rëndësishëm mbi kulturën dhe historinë e Tiranës: 

 • Gjuha dhe Kultura: Gjuha zyrtare në Tiranë është shqipja, dhe kultura shqiptare është një kombinim i traditave të lashta dhe ndikimeve moderne. 
 • Monumentet Historike: Tiranë ka shumë monumente historike, përfshirë Kalanë e Tiranës dhe ndërtesat e vjetra të qytetit. 
 • Eventet Kulturore: Tiranë është vendi i ngjarjeve kulturore dhe artistike të ndryshme, përfshirë koncerte, ekspozita dhe shfaqje teatrale. 
 • Kuzhina Shqiptare: Kuzhina shqiptare është e pasur me shije unike dhe specialitete të ndryshme, duke përfshirë byrekun dhe tave kosin. 
 • Shpërndarja e Rekreative: Tiranë është e rrethuar nga shumë liqene dhe ujëvara, duke ofruar mundësi të shumta për të shëtitur dhe të notoni në natyrë. 

Kuzhina shqiptare në Tiranë 

Kuzhina shqiptare është një eksperiencë e shijshme për ata që vizitojnë Tiranën. Nëpërmjet ushqimeve tradicionale dhe specialiteteve të tyre, mund të eksploroni një kulturë gatimi unike. Disa ushqime dhe pijet që nuk duhet të humbisni kur jeni në Tiranë janë: 

 • Byreku: Një gatim tradicional shqiptar me shtresa të holla të brumit dhe mbushur me mish, djathë, ose perime. 
 • Tavë Kosi: Është një pjatë e bazuar në kosin e bardhë dhe mishin e pjekur në furrë. Është një gatim i shijshëm dhe tërheqës për shumë vizitorë. 
 • Qofte: Qoftet shqiptare janë të njohura për shijen e tyre të veçantë dhe janë shpesh përfshirë në menu të restoranteve lokale. 
 • Rakia: Rakia është një pije alkoolike tradicionale shqiptare, e prodhuar nga rrushi. Është një pjatë e zakonshme për të shoqëruar ushqimin dhe për të festuar. 
 • Kafeja Shqiptare: Tiranë është një qytet me një kulturë të zhvilluar të pirjes së kafesë. Kafetë lokale ofrojnë kafe të shijshme dhe një ambient të këndshëm për t'u relaksuar. 

Një vizitë në Tiranë është një mundësi për të eksploruar shijet e reja dhe të njohuritë e kuzhinës shqiptare, ndërsa provoni ushqimet dhe pijet autentike të vendit. 


Shërbimet në bord janë subjekt i disponueshmërisë