Avtobus Tiranë ↔ Shtutgarti

nga 14.349 L

Rehati në bord

Autobusët tanë janë të pajisur me ndenjëse të mëdha e të rehatshme, tualet, Wi-Fi dhe priza elektrike.
Shërbimet tona në bord

Rrjet i madh autobusësh

Zgjidh nga mbi 3000 destinacione udhëtimesh në 35 vende dhe zbulo Evropën me FlixBus.
Në rrjetin tonë

Udhëto në mënyrë ekologjike

Autobusët tanë janë vërtetuar miqsorë me mjedisin sepse çlirojnë nivel të ulët karboni në çdo kilometër për pasagjer.
Udhëtimi me autobus dhe mjedisi

Mbërri në kohë

Ne do të të çojmë në destinacion rehat dhe në kohë: 9 nga 10 autobusët tanë mbërrijnë në kohë.
Informacioni mbi itinerarin aktual

Në këtë faqe


Stacionet e autobusëve në Tiranë

Ki parasysh: bileta do të përmbajë informacionet më të përditësuara të adresës.

Zbulo të gjitha destinacionet

Gjëra për të parë në Stuttgart kur arrin nga Tirana 

Mbi Shtutgartin 

Shtutgarti është kryeqyteti i landit Baden-Württemberg në Gjermani dhe një qytet i pasur në histori, kulturë dhe teknologji. Me një popullsi prej mbi 600,000 banorëve, Shtutgarti ofron shumë mundësi për vizitorët. Këtu janë disa nga atraksionet dhe aktivitetet që nuk duhet të humbisni kur vizitoni këtë qytet të veçantë: 

 • Muzeu Mercedes-Benz: Shtutgarti është qyteti origjinal i markës së njohur të makinave Mercedes-Benz. Muzeu i Mercedes-Benz është një vend i mahnitshëm për të eksploruar historinë e makinave. 
 • Palati i Neues: Ky muze është i njohur për koleksionin e tij të artit dhe arkitekturën e jashtëzakonshme. 
 • Sheshi Schlossplatz: Sheshi kryesor i qytetit është një vend i shkëlqyer për të shijuar një kafe dhe për të parë njerëzit. 
 • Kështjella e Shtutgartit: Kështjella e lashtë është një simbol i qytetit dhe ofron pamje të mrekullueshme të qytetit. 
 • Gradierbau: Ky është një sistemi i lashtë i ndërtuar për të thatë faskën e druve të peshkut dhe për të prodhuar kripë natyrore. 

Kultura dhe Historia e Shtutgartit 

Shtutgarti është një qytet me një pasuri të thellë kulture dhe historie. Këtu janë disa fakte të rëndësishëm mbi kulturën dhe historinë e Shtutgartit: 

 • Muzika dhe Arti: Shtutgarti është një qendër e muzikës klasike dhe artit modern. Ka galeri arti dhe salla koncertesh të njohura. 
 • Arkitektura Historike: Qyteti është i njohur për arkitekturën e tij të lashtë dhe të re, përfshirë katedralen dhe ndërtesa të tjera historike. 
 • Teknologjia dhe Inovacioni: Shtutgarti është shtëpia e disa kompanive të njohura të automjeteve dhe teknologjisë, duke përfshirë kompaninë Porsche. 
 • Kuzhina Gjermane: Hëngri shnallë e famshme Schnitzel dhe shijoni ëmbëlsirat tradicionale si Black Forest Cake. 
 • Natyra dhe Rekreative: Rreth Shtutgartit ka shumë mjedise natyrore dhe mundësi për të shijuar natyrën, duke përfshirë parqet dhe pyjet. 

Kuzhina Gjermane në Stuttgart 

Kuzhina gjermane është një eksperiencë e shijshme për ata që vizitojnë Shtutgartin. Nëpërmjet ushqimeve tradicionale dhe specialiteteve të tyre, mund të eksploroni një kulturë gatimi unike. Disa ushqime dhe pijet që nuk duhet të humbisni kur jeni në Stuttgart janë: 

 • Schnitzel: Kjo është një pjatë e famshme e përgatitur me mish të hollë të viçit dhe panuar me vezë dhe bukë gruri. 
 • Black Forest Cake: Është një ëmbëlsirë e famshme gjermane, një tortë e mbuluar me qershi dhe kremë të zezë. 
 • Bratwurst: Këto janë salsi gjermane të pjekura dhe shpesh shërbehen me mustard dhe lëkurë. 
 • Bretzel: Ky është një lloj robiola e gjermanëve, e njohur për formën e saj karakteristike të kthyer. 
 • Bira Gjermane: Gjermania është e njohur për birrat e saj të shijshme, dhe Shtutgarti ofron një gamë të gjerë birrash lokale dhe të importuara. 

Një vizitë në Stuttgart është një mundësi për të eksploruar shijet e reja dhe të njohuritë e kuzhinës gjermane, ndërsa provoni ushqimet dhe pijet autentike të vendit. 

 


Shërbimet në bord janë subjekt i disponueshmërisë